Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Medailista z Tokia na Olympijském tréninku: Přiznal slzy i pařížské sny

I on někdy po nepovedeném závodu brečel. „Stalo se mi, že nějaké slzy spadly, ale nikdy jsem nebrečel moc dlouho. Sport mě naučil prohrávat,“ přiznal kanoista Lukáš Rohan školákům na ZŠ Rakovského v Praze. Právě tam projekt Olympijský víceboj zakončil sérii čtrnácti podzimních tréninků, které jsou určeny zapojeným školám.

Medailista z Tokia na Olympijském tréninku: Přiznal slzy i pařížské sny

Kromě sportování a olympijského vzdělávání měly děti možnost dozvědět se víc ze života vrcholového sportovce. Třeba to, že jeho oblíbenými filmy jsou Harry Potter, Pán prstenů nebo Hokejový zázrak a taky, že chodí spát nejpozději v jedenáct hodin večer. „Ale přiznám se, že to občas přetáhnu,“ smál se Lukáš Rohan.

Přiznal i to, že touží po olympijských hrách v Paříži v příštím roce. „Nejsem ale zatím ani kvalifikovaný, takže se tam snažím hlavně dostat. Pokud se mi to povede, budu přemýšlet o tom, s jakými cíli tam pojedu,“ odpovídal na otázku, zda by chtěl další olympijskou medaili. „Ale přál bych si to, to nebudu lhát.“

Olympijské hry ho však lákají i z jiného důvodu. „Je to ojedinělá a unikátní akce v tom, že se sportovci potkají na jednom místě, v jednu dobu napříč sporty. Tvoříme jeden tým, reprezentujeme Českou republiku a fungujeme tak. Pro mě to byl ten největší zážitek z olympiády a je neuvěřitelné to zažít,“ řekl osmadvacetiletý kanoista.

U sportu navíc vznikají přátelství na celý život a u vody to platí dvojnásob. „Přátelství je jedna z nejdůležitějších věcí. I když byla velká zima, sněžilo a my šli na vodu, měl člověk partu kamarádů. Dokázali jsme si z toho udělat srandu a být trochu nad věcí a zároveň se vyhecovat a motivovat,“ vysvětloval Rohan. „Myslím si, že bez kamarádů bych u toho takhle dlouho nevydržel. S většinou z nich se vídáme doteď, i když už třeba u sportu nejsou."

A až jednou u sportu nebude ani Rohan? Kdo ví, třeba si vyzkouší Stardance jako jeho vodácký parťák Vavřinec Hradilek, stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012. „Jestli bych sjel schody na kajaku jako Vávra? Netuším, protože nevím, jak ty schody vypadají,“ usmíval se zvídavé otázce Rohan. „Možná bych se trochu bál, ale určitě bych do toho ale šel."

Olympijské tréninky jsou určeny pro školy zapojené do projektu Olympijský víceboj, který zastřešuje Český olympijský výbor. Každoročně se losuje 28 tréninků – 14 jarních a 14 podzimních, na kterých se školáci mohou potkat s předními českými sportovci.